Sikeresen átléptünk az új évbe, és ilyenkor megtesszük szokásos fogadalmainkat. Mit szeretnénk másképp, Milyen új szokásokat szeretnénk felvenni, milyen régi viselkedéstől szeretnénk megszabadulni, milyen régi – új tervünket fogjuk megvalósítani. Többségünk az év záróakkordjaként csúcsra járatja teljes évi sütemény, mákos guba és beigli fogyasztását meg-megdöntve saját rekordunkat, amit az sem tud kiegyenlíteni, hogy az egészséges halból is több jut gyomrunkba a megszokott havi átlagnál. Így baráti köröm szinte egyhangú alapfogadalma minden évben így hangzik: Elsejétől koplalok. Ami a legjobb megoldás, ha amúgy teljesen leterhelt szervezetünket újabb sokkhatásnak akarjuk kitenni.
Persze tudom, hogy nem mindenki eszi túl magát, és vannak mértéktartó emberek is, én magam azonban nem tartozom közéjük, és hasonszőrűekkel körülvéve szeretjük ünnepi étkekkel szebbé tenni az ünnepet. Már csak azért is, mert a mi családunkban a nagymama tud a legjobban sütni, és ilyenkor valóban ki is tesz magáért. Így ha most nm kóstolom meg a legújabb receptjét, 2 hét múlva csak álmodozhatok róla. Ennyit az önigazolásról. (Nem fura, hogy ilyen tanfolyamot nem indít senki, jól elboldogulunk ezzel zsigerileg önmagunk is?)
A tény, hogy lakosságunk nagy része az ünnepek alatt túlterheli szervezetét, s ez nem új keletű dolog. A hagyományos Karácsony előtt böjt egészségügyi szempontból azt a célt szolgálja, hogy könnyítsünk szervezetünk munkáján, tisztítsuk meg testünket, hogy felkészítsük az előre létható nagyobb terhelésre. De ahogy a Karácsony előtti étrend sem jelent megvonást, pusztán a nehezen emészthető hús elhagyását, úgy a visszaállást sem érdemes drasztikus koplalással kezdeni, hanem könnyített étrenddel, reformétkezéssel és… sok mozgással. (Ha lehet, éhgyomorra már reggel végezzünk el néhány gyakorlatot.)
Szervezet nem szereti a sokkhatásokat. Így a nagy evés utáni hirtelen (általában szakszerűtlen) koplalás nem eredményez mást, mint rossz közérzetet, és gyors visszaállást régi szokásainkhoz. A koplalás másik veszélye, hogy az ünnepek alatt bevitt sok szénhidrát és cukor által bemérgezett szervezetünk megtisztulás helyett vissza -mérgezi önmagát. Ez az oka a koplalás alatti fejfájásnak, szédülésnek, rosszulléteknek. Magunk és agyongyötört emésztő és kiválasztó rendszerünk érdekében inkább együnk kevesebb cukrot és szénhidrátot, több zöldséget – gyümölcsöt, halat, rostanyagot, és mozogjunk többet! Ezzel nemcsak visszaállíthatjuk ünnepek előtti súlyunkat, de jó hatással lesz idegrendszerünkre – kiegyensúlyozottabbak és fittek leszünk.
A legjobb persze a mértékletesség az ünnepek alatt is. De erre csak akkor jövünk rá, mikor már megtapasztaltuk mértéktelenség különböző okozatait. J
Boldog, sikeres és kiegyensúlyozott évet kívánok!
G.M.
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!